İstanbul Lastik Yardım

LASTİK NASIL DEĞİŞTİRİLİR

LASTİK NASIL DEĞİŞTİRİLİR

ARAÇ LASTİĞİ DEĞİŞTİRME NASIL YAPILIR?

Kolları sıvamadan önce lastik değiştirme malzemelerinin tam olduğundan emin olmalısınız. Lastik değiştirme için gerekli malzemeler; stepne (yedek lastik), kriko, bijon anahtarı ve takozdur. Ayrıca ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız eldiven takmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer yoldayken lastiğiniz patladıysa ve trafikte lastik değiştirmeniz gerekiyorsa reflektörleri uygun mesafelere yerleştirip trafikteki sürücüleri uyarmayı es geçmemelisiniz.
Şimdi, lastik değiştirmek için yapmanız gerekenleri adım adım inceliyelim.
Aracınızı düz bir zemine park edin.
El frenini çektiğinize emin olun.
Yedek lastiği, bijon anahtarını, krikoyu ve takozları bagajınızdan çıkarın.
Takozları, değiştireceğiniz lastiğin tam karşısındaki lastiğin önüne ve arkasına koyarak aracın kaymasına karşı önlem alın.
Bijon anahtarını saat yönünün tersine çevirerek bijonları gevşetin. Bu aşamada bijon anahtarını çevirmekte zorluk çekerseniz kriko kolunun en uç kısmına ayağınızdan destek alarak kuvvet uygulayabilirsiniz. Lastiğin tüm bijonlarını gevşetin, ama tam çıkarmayın. Aksi takdirde aracı krikoyla kaldırdığınız zaman lastik yerinden çıkabilir.
Şimdi, krikoyu yerleştirme zamanı! Peki, kriko nasıl yerleştirilir? Krikonuzun boşluklu bölümünü, değişecek lastiğin hemen yanındaki şaşi bölümünün altına yerleştirmelisiniz. Ardından krikoyu saat yönüne doğru çevirip aracı kaldırın. Lastiğin zemin ile bağlantısı kesildiğinde tüm bijonları tamamen çıkarın ve lastiği alın. Yedek lastiğinizi merkeze yerleştirin ve bijonları önce elinizle sonra anahtarla saat yönüne doğru iyice sıkın. Bu aşamada kuvvet uygulamak için yine ayağınızdan yardım alabilirsiniz. Son olarak krikoyu saat yönünün tersine doğru çevirerek aracınızı indirin ve karşı tekerlekteki takozları alın. İşte, bu kadar!

Araç Lastiği Değişimi Ne Zaman Yapılır?
Bahsettiğimiz ve sizin de bildiğiniz gibi kış lastiği uygulaması her yıl düzenli olarak lastik değiştirmenizi gerektiriyor. Ülkemizde 1 Aralık ila 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunlu. Bu tarihler haricinde ise -yetkili makamlar tarafından aksi belirtilmemişse- yaz lastiği kullanmalısınız. Bu hem güvenliğiniz hem de yakıt tasarrufu yapabilmeniz için oldukça önemli bir durumdur. Bu arada yazımıza göz atarak kış mevsiminde kış lastiği kullanmanın avantajlarına göz atabilirsiniz.
Yaz/kış lastiği değişim dönemlerinin yanı sıra belirli bir süre kullandıktan sonra da lastik değişimi yapmanız gerekebilir. Bu konuda lastik diş derinliği size fikir verebilir. Lastik diş derinliğinin minimum 1,6 mm olması gerektiği yasalarda belirtilmiştir. Yani lastiklerinizin diş derinliği 1,6 mm’den azsa lastik değişim zamanı gelmiş de geçiyor demektir. İdeal lastik diş derinliğinin kış lastikleri için 4 mm, yaz lastikleri için de 3 mm olduğunu not düşelim. “Araç lastikleri ne zaman değiştirilmeli?”