İstanbul Lastik Yardım

Lastik Hava Basıncı

Lastik Hava Basıncı

Lastik Hava Basıncına Dair Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lastik hava basıncı, araba lastiklerinin uzun ömürlü olabilmesi adına en önemli noktalardan biridir. Marka ve model fark etmeksizin her arabanın kullanım kitapçığında, lastik basıncı değerlerinin ne olması gerektiği, farklı mevsim ve ağırlık durumlarına göre belirtilmektedir. Optimum lastik hava basıncına sahip araba lastikleri sürücülere güvenlik ve maliyet açısından birçok avantaj sağlamasının yanı sıra sürüş keyfini de artırmaktadır. Yine de birçok sürücü lastik hava basıncının öneminin ya farkında değil ya da bunu göz ardı ediyor. Kendi arabası için gerekli basınç değerlerini bilen sürücü sayısı da maalesef oldukça az. Arabanızın sağlığı ve sizin de cüzdanınızın yıpranmaması için sayısız açıdan önem taşıyan lastik hava basıncı, dikkatlerden kaçmaması gereken bir konudur ve bizim de bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç yol gösterici önerimiz var:


Aracınızın Tavsiye Edilen Lastik Basıncını Nereden Öğrenirsiniz?
Araba lastikleri için tavsiye edilen basınç değerleri her model için belirli standartlardadır ve bu değerlerin ne olduğunu öğrenebilmenin en kesin yolu da araç kullanım kitapçığına bakmaktır. Lastik basınç değerleri bazı araçlarda sürücülere kolaylık olması açısından ön kapının iç kısmında da bulunabilmektedir. Araç kitapçığı bulunmayan ve kapı içerisinde de değerlerin yazmadığı durumlarda, sürücüler üreticilerle iletişime geçerek ya da internet üzerinden araştırarak bu değerleri öğrenebilirler.
Optimum ve Maksimum Lastik Basıncı Arasındaki Fark Nedir?
En uygun yani optimum lastik basıncına sahip olmak genellikle maksimum lastik basıncına sahip olmak ile karıştırılmaktadır. Araç lastiklerinin tam doldurulduğunda dayanabileceği maksimum basınç değerleri, lastiğin dış yüzeyinde kabartmalı olarak gösterilmiştir ve günlük kullanımda maksimum değerlerde şişirme genellikle önerilmez. Optimum değerler yerine maksimum lastik basıncı değerlerine çıkmak, lastiklerin ömrünü kısaltmaya ve zamanla onlara zarar vermeye başlayacaktır. Ayrıca maksimum değerler araç kullanımı ve genel sürüş üzerinde olumsuz etkiler de yaratabilir.


Lastiklerin Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?
Artık lastik basınç değerlerinin ne olması gerektiğini bildiğinize göre sıra geldi bu değerlerin kontrolüne. Piyasadan çok kolay ve çok cüzi ücretlerle edinebileceğiniz lastik basınç kontrol kalemi ile değerlerin doğru olup olmadığını dakikalar içerisinde öğrenmeniz mümkün. Taşıması kolay ve yalnızca bir kalem boyutunda olan bu aleti arabanızdan eksik etmeyerek oluşabilecek kötü sürprizlere de maruz kalmamış olursunuz.
Optimal lastik hava basıncını tutturmak sürücülerin birçoğu tarafından göz ardı edilmekte ve bunun sonucunda oluşan sorunlar büyük maliyetlerle yol açabilmektedir. Ayrıca aracınız için tavsiye edilen lastik basınç değerlerine uymamak, ciddi sürüş ve güvenlik sorunlarına da yol açabilir. Güvenliğinizi sağlamak ve maddi açıdan tasarruf etmek için araç kullanım kitapçığını kontrol edin ve lastiklerin basınçlarının kontrolünü haftalık rutin haline getirin. Bunun için her benzin istasyonunda bulunan lastik şişirme pompalarını kullanabilir ve bu sayede arabanızla geçirdiğiniz zamanlarda alacağınız keyfi de garantilemiş olursunuz.